Son güncellenme :15.09.2012 12:18

Anasayfa > Çekmeköy

15.09.2012 Cts, 12:18

Çekmeköy

Çekmeköy, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki ilçelerinden biridir. Daha önceleri büyük kısmı Ümraniye’ye bağlı beldeler ve köylerden oluşan Çekmeköy 2008 yılından itibaren ilçe olmuştur. Çekmeköy, Ömerli, Alemdar ve Taşdelen belediyeleri feshedilmiş (2009) ve Çekmeköy ilçe belediye başkanlığı oluşturulmuştur.

 

Nüfus, Yüzölçümü, Mahalleler ve Köyler

Çekmeköy’e bağlı 17 mahalle ve 5 köy bulunmaktadır. Yüzölçümü 148,08 kilometrekare olan Çekmeköy’de 2011 sonu itibariyle 183.013 kişi yaşamaktadır. 2009 yılındaki rakamın 154,103 kişi, 2007 yılında ise 70,683 kişi olduğu düşünüldüğünde Çekmeköy’ün çok hızlı bir şekilde nüfusunun arttığı görülmektedir. Yine de İstanbul’da nüfusu en az olan ilçeler arasında beşinci sıradadır. İlçenin demografik yapısı İstanbul’un genel yapısına benzer özellikler arz etmektedir. Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi kökenlilerin ağırlığı varsa da tüm bölgelerden insanlar yaşamaktadır. (Bu yazı www.cekmekoyden.com sitesinden alınmıştır.)

İlçenin Ümraniye, Sancaktepe, Şile ve Beykoz’la sınırları bulunmaktadır. İlçede son yıllarda oldukça hızlı bir yapılaşma görülmektedir. Bu yapılaşmaya rağmen Çekmeköy ilçesinin yüzölçümünün % 74’lük kesimini (109 kilometrekare) ormanlar oluşturmaktadır ve Çekmeköy temiz havası ve doğası ile şehre yakın ve doğal bir hayat sunmaktadır. İlçede 8,96 kilometrekarelik 2B arazisi bulunmaktadır.

 

Resmi Kurumlar ve Yöneticiler

Çekmeköy Kaymakamlığı’nı Mehmet Arslan yapmaktadır. Belediye Başkanlığı’nı ise 2009 yılında yapılan ve oldukça tartışmalı geçen seçimler sonucu Ak Parti Adayı Ahmet Poyraz kazanmıştır. Belediye Meclisi‘nde ise Ak Partili ve CHP’li üyeler bulunmaktadır. 2009 yılından bu yana eski belde belediyelerinin binasını kullanan Çekmeköy Belediyesi‘nin yeni bina inşaatı sürmektedir.  Çekmeköy’ün marka değerini artırmak için 2009 yılında kurulan Çekmeköy Kent Konseyi’nin genel kurul t0plantısı 29 Eylül 2011 tarihinde yapılmış ve başkanlığa Hatice Sıraç seçilmiştir.(Bu yazı www.cekmekoyden.com sitesinden alınmıştır.)

 

Ulaşım

Çekmeköy ilçesinde ulaşım problemi henüz tam anlamıyla çözülememiştir. Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Mecidiyeköy, Topkapı gibi merkezi yerlere otobüs, dolmuş, minibüs seferleri bulunan Çekmeköy ilçesinden ulaşım oldukça meşakkatli olabilmektedir. Özel araçla ulaşım nispeten daha kolaydır. Şile otobanıyla ilçeye oldukça kısa sürelerde ulaşılabilse de trafik yoğunluğu yüzünden zaman zaman sıkıntılar yaşanmaktadır. Temeli atılan ve 38 ayda bitirilmesi planlanan Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının faaliyete geçmesi ile birlikte ilçedeki gelişmenin daha da hızlanacağı düşünülmektedir.

 

Eğitim, Spor ve Kültür

Çekmeköy ilçesinde eğitim, spor, kültür gibi alanlarda son yıllarda hızlı bir gelişme görülmektedir. İlçe olduktan sonra bu gelişme hız kazanmıştır.

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü 2011-2012 yılında eğitime başlamış ve ilçenin gelişiminde etkilerini göstermeye başlamıştır.

İlçede futbol branşında faaliyet gösteren 4 adet spor kulübü bulunmaktadır: Çekmeköyspor Süper Amatör Lig’de, Alemdağ Spor 1.Amatör Lig’de, Taşdelen Spor ve Ömerli Spor ise 2.Amatör Lig’de mücadele etmektedirler.

 

Yapılaşma

Çekmeköy’de son araştırmalara göre 19.261 yapı tespit edilmiştir. Bu yapıların % 15,37’si site içerisinde, Kalan % 77,6’sı ise site dışında bulunmaktadır. En fazla bina ise Mehmet Akif, Hamidiye ve Mimar Sinan mahallelerinde bulunmaktadır. Çekmeköy’ün yüzölçümünün sadece % 11’lik kısmını oluşturan 16,32 kilometrekarelik alanında yapılaşma mevcuttur. Kalan bölgeler büyük kısmını yukarıda belirtildiği gibi ormanlar, 10,27 kilometrekarelik alanını ise tarım arazisi oluşturmaktadır.

 

Sosyoekonomik yapının tarihsel gelişimi

Tarihi geçmişi kaynaklarda Kanuni Sultan Süleyman zamanına kadar uzanan ve bu tarihlerde orman ve çiftlikler bölgesi olan Çekmeköy (Alemdağ, Sultançiftliği) 1970’lere kadar 300-400 kişinin yaşadığı köy olarak kayıtlara geçmiştir.

1970’lerle birlikte yakın bölgelerde artmaya başlayan sanayi kuruluşlarının nüfusa etkisi önce Dudullu, sonra ise Çekmeköy ve Ümraniye’yi etkilemeye başladı. 1990’lara kadar yavaş da olsa artan nüfus bu tarihten sonra hızla yükselişe geçmiştir. Ama asıl gelişme 1999 Marmara Depremi sonrası olmuştur. Sağlam zeminiyle ve oldukça geniş ve yapılaşmaya müsait arazileriyle Çekmeköy 2000’lerden sonra müthiş bir yapılaşma içine girmiş ve 10-15 senelik bir süreçte kalabalık bir köyden gelişmekte olan bir ilçeye dönüşmüştür. 2008 yılında ilçe olması Çekmeköy’ün dönüm noktalarından bir olmuştur. İhalesi 2011 yılında yapılan ve Mart 2012 itibariyle inşaat çalışmaları başlayan metronun var olan ulaşım sorununu çözmesiyle bir dönüm noktasının daha aşılacağı ve gelişmiş ilçeler sınıfına yükseleceği düşünülmektedir.

 

Kaynaklar :
– Çekmeköy Belediyesi Web Sitesi,
– Wikipedia (Çekmeköy, Taşdelen, Alemdağ, Ömerli maddeleri),
– Özyeğin Üniversitesi,
– TÜİK,
– Çekmeköy Belediyesi tarafından Prof.Dr.Ö.Faruk Gençkaya ve Yrd.Doç.Dr. Yüksel Demirkaya’ya hazırlatılan Çekmeköy’ün Sosyo-Ekonomik Yapısı ve Kentsel Yaşam Kalitesi başlıklı araştırma,
– Çekmeköylü vatandaşlarla birebir yapılan görüşmeler,
– İstanbul Büyükşehir Belediyesi,
– Çekmeköy’de bulunan ya da Çekmeköy’le ilgisi bulunan dernek, vakıf, şirket web siteleri

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

UA-4874313-5